Upamiętnij z nami:

 

 Obóz w Płaszowie - obóz koncentracyjny położony na obrzeżach Krakowa. Początkowo był obozem dla Polaków, następnie stał się miejscem osadzenia społeczności żydowskiej po likwidacji krakowskiego getta w marcu 1943 roku. W 1944 roku był także obozem tranzytowym dla Żydów węgierskich kierowanych do obozu Auschwitz-Birkenau. 

 

 

 Getto Kraków - założone w marcu 1941 roku. W szczytowym momencie istnienia 17,000 osób pochodzenia żydowskiego przebywało na jego terenie. W momencie likwidacji w marcu 1943 roku osoby zdolne do pracy zostały przeniesione do obozu w Płaszowie. Zarówno getto jak i obóz w Płaszowie były przewodnimi tematami filmu Lista Schindlera.  

 

 

 Fabryka Schindlera - położony kilkaset metrów od terenu krakowskiego getta. Przedwojenna fabryka, która po wybuchu II wojny światowej została przez Niemców przekazana Oscarowi Schindlerowi - niemieckiemu przedsiębiorcy, który z biegiem czasu dokonał heroicznego czynu ratując około 1000 krakowskich Żydów. Po wojnie uhonorowany medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 

 

 

Inne miejsca zagłady:

 

 

Chełmno - obóz zagłady położony na ziemiach zachodnich. Szacuje się, że zginęło tam około 340,000 Żydów  

 

Majdanek - położony w Lublinie obóz koncentracyjny. Podobnie jak obóz w Auschwitz pełnił dwojaką funkcję: był zarówno obozem koncentracyjnym jak i obozem zagłady.  

 

Treblinka - położony 140 km od Warszawy obóz zagłady. Szacuje się, że w tym miejscu zginęło około 800-900 tyś Żydów. Ten obóz był miejscem unicestwienia żydowskiej społeczności Warszawy. 

  

Bełżec - położony na ziemiach wschodnich. Obóz zagłady, który pochłonął około 600,000 ofiar. 

 

Sobibór - położony 240 km od Warszawy obóz zagłady. Szacuje się, że w tym miejscu zginęło około 250 tyś Żydów.

 

 

 

 

 

Organizacja Upamiętnienia !

Partnerstwo dla edukacji...

 
Od szeregu lat upamiętnienie II Wojny Światowej odbywa się w różnej formie na terenie naszego kraju. Upamiętnienie przybiera różną formę: od seminariów tematycznych poprzez pochody, spotkania czy też wielokulturowe spotkania edukacyjne. Każda z tych form posiada swoją specyfikę, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i oprawy. Co jednak ważniejsze poszczególne wydarzenia upamiętniające wymagają doboru odpowiednich mechanizmów, które pozwolą dostosować daną formę przekazu i upamiętnienia do charaktery wydarzeń historycznych. To dopasowanie jest niezmiernie ważne – aby forma upamiętniania korespondowała z charakterem danych wydarzeń historycznych. Chcielibyśmy zaproponować nasze usługi konsultingowe w aspekcie organizacji poszczególnych wydarzeń upamiętniających.
 
Polska jest coraz częściej miejscem przeprowadzenia bardzo profesjonalnych seminariów i programów edukacyjnych dotyczących historii II Wojny Światowej. Programy edukacyjny młodzieży ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji bardzo często organizowane są właśnie w miejscu, gdzie wojna dokonała największych spustoszeń i odcisnęła swoje najgorsze piętno. Edukacja nie może być prowadzona jedynie w zaciszu sal lekcyjnych – dlatego też poszczególne instytucje właśnie w Polsce organizują seminaria, konferencje badawcze, programy letnie, które w sposób dogłębny poruszają tematykę II wojny Światowej w różnej perspektywie i ujęciu. Dlatego też chcielibyśmy zaoferować nasze usługi w zakresie wizyty w poszczególnych obozach zagłady i gettach. Uważamy, że wizyta w tych miejscach ma ogromne znaczenie dla lepszego zrozumienia tamtych czasów i bezsprzecznie jest kluczowym ogniwem w procesie edukacji. Oprócz wizyty w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau proponujemy zwiedzanie innych ważnych miejsc martyrologii w Polsce. Do najważniejszych należą: Treblinka, Sobibór, Majdanek, Bełżec, Chełmno.

Nasze usługi:

 

  • Organizacja odpowiedniej formy upamiętnienia i poszczególnych etapów danego wydarzenia.
  • Pośrednictwo w kontaktach z poszczególnymi instytucjami i organizacjami w Polsce.
  • Organizacja logistyczna poszczególnych etapów danego wydarzenia.
  • Tłumaczenia językowe dokumentów oraz spotkań organizacyjnych.
  • Obsługa turystyczna w kontekście oprowadzania i pilotowania grup.
 

 

 ______________________________
 
PRZYKŁADY WIZYT UPAMIĘTNIAJĄCYCH
 
Chcielibyśmy zaproponować różne trasy upamiętniające. Zwłaszcza dwa scenariusze wizyt upamiętniających są wybierane przez naszych klientów:
 
 
Kraków + Auschwitz-Birkenau Muzeum: 2 dni.
 
1 dzień: Obóz koncentracyjny w Płaszowie + Auschwitz-Birkenau Muzeum (wizyta studyjna) + Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.
 
[Wycieczka obejmuje krótką wizytę (45 minut) w obozie koncentracyjnym w Płaszowie: miejscu, w które zostało uwiecznione w „liście Schindlera” produkcji Stevena Spielberga, a następnie udajemy się do byłego obozu Auschwitz-Birkenau znajdującego się około 65 km od Krakowa. Wizyta w Muzeum Auschwitz obejmuje 4-5 godzinne zwiedzanie, która uwzględnia Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Następnie udajemy się do Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu i Synagogi Chewra Lomdei w mieście Oświęcim]
 
2 dzień: Kraków + dzielnica Żydowska + obszar getta krakowskiego.
 
[Drugi dzień zaczyna się od 3-4 godzinnego zwiedzania Starego Miasta Krakowa. Program obejmuje zwiedzanie kościoła Mariackiego, siedziby UJ – Collegium Maius, Muzeum Czartoryskich i Wawelu. Po przerwie obiadowej udajemy się do Dzielnicy Żydowskiej znajduje się około 15 minut spacerem od Starego Miasta. Zaczynamy wycieczkę z JCC – Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie i Muzeum Galicja. Odwiedzamy ulicę Szeroką - główną ulicą historycznego Kazimierza, następnie odwiedzamy krakowskie synagogi: synagogę Temple, Synagogę Remuh, Starą Synagogę itp. Po 3-godzinnej wizycie w Dzielnicy Żydowskiej przekraczamy rzekę aby dotrzeć do obszaru krakowskiego getta, gdzie spędzimy około 1,5 godziny]
 
Warszawa + obóz koncentracyjny w Treblince: 3 dni
 
1 dzień: zwiedzanie Warszawy.
 
[Zaczynamy od zwiedzania Warszawy, które obejmuje przejazd przez najważniejsze miejsca w stolicy: Budynek Sejmu, Pałac Prezydencki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik itp Zwiedzanie Warszawy uwzględnia wizytę na Starym Mieście w Warszawie, aby potem przenieść się do "nowego" miasta i Pałacu Kultury i Nauki. Trasa obejmuje również miejsca związane z Fryderykiem Chopinem oraz Łazienki]
 
2 dzień: Warszawa Powierzchnia getto + Polin muzeum + JCC Warszawa + Żydowski Instytut Historyczny
 
[Drugi dzień spędzamy wizyty w getcie warszawskim, które było jednym z największych gett w całej Europie Środkowej. W szczytowym momencie mieściło ponad 400 tysięcy Żydów. Pod względem obszaru getto zajmowało większość powierzchni centrum Warszawy. Kolejno odwiedzamy Polin - Muzeum Historii Żydów Polskich. Ten nowy obiekt jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzeów pokazujące bogactwo życia żydowskiego w Polsce na przestrzeni wieków. Następnie odwiedzamy Centrum Społeczności Żydowskiej w Warszawę i Żydowski Instytut Historyczny]
 
3 dzień: Obóz zagłady w Treblince
 
[Treblinka znajduje się w odległości około 150 km od Warszawy. Jest drugim co do wielkości (pod względem liczby osób zamordowanych) obozem śmierci stworzonym przez hitlerowców. W rzeczywistości, to miejsce jest ukrytym w lesie całkowicie odosobnionym miejscem. Treblinka to miejsce gdzie została zgładzona praktycznie cała warszawska społeczność żydowska]
 
Tour wokół miejsca Martyrologium żydowskiej:
 
1 dzień: Obóz koncentracyjny w Płaszowie + Muzeum Auschwitz-Birkenau (wizyta studyjna) + Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, 2 dzień: Kraków + Dzielnica Żydowska + teren krakowskiego getta, 3 dni: obóz Bełżec + Lublin + obóz śmierci w Majdanek, 4 dni: Obóz w Treblince + obóz w Sobiborze, 5 dzień: Warszawa + Muzeum Polin + getto warszawskie + JCC Warszawa + Żydowski Instytut Historyczny.
 
Proszę w celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.